Jak jsem četl papírovou knížku

Tagged:

Dneska jsem si asi po jednom roce čtení e-booku na kindlu přečetl papírovou knížku – a úplně jsem byl překvapený, kolik má nevýhod, kterých jsem si před tím nikdy nevšiml.

Pohodlí při čtení

Knížky si čtu v posteli a buď u toho ležím na boku nebo na zádech. Ani jedna poloha není optimální při čtení papírové knížky. Při čtení na boku se podle mně dá knížka číst 2 způsoby, z nichž ani jeden není pohodlný. Buď část knížky leží na posteli textem nahoru a zbytek je kolmo k posteli (text na ležící části se čte dost blbě) nebo je část knížky kolmo k posteli a zbytek knížky je soubežně s postelí textem dolů (a to se čte ještě hůře a navíc se mnohem hůře drží). Takže jediné přijatelné řešená je číst liché stránky na jednom boku zatímco sudé na druhém.

Při čtení na zádech je problém v tom, že papírová knížka je moc těžká, takže ji mám položenou na hrudníku. A když ji mám položenou na hrudníku, tak v ní nemůžu listovat, protože se stránky zadrhávají. Aby se v knížce dalo listovat, tak musí být nahnutá, což způsobuje, že celá váha knížky je soustředěna do jedné hrany, která se zavrtává do kůže. Prozatím to vypadá, že se to dá vyřešit dvěma způsoby – podložkou pod knížku nebo přibráním 20–30kg, abych si knížku mohl položit na břicho s dostatečně velkým kopcem, aby nic nebránilo v otáčení stránek.

Taky jsem si všiml, že jsem si zvykl se u čtení různě překulovat, střídat ruce, … – toto je opět velmi nepohodlné s papírovou knížkou, protože se pořád zavírá. S tím souvisí i problém se záložkou – která je buď vypadlá nebo o pár stánek zpět.

Zvýrazňování pasáží

Další věc, co mně na papírové knížce vadí je podtrhávání. Nikdy jsem do knížek nepsal/nepodtrhá­val, ale u e-booku jsem to začal dělat. Výhodou je, že výpisky se ukládají do samostatného souboru, takže jsou na jednom místě a navíc s ními můžu hned dále pracovat (googlit odkazované informace). U papírové knížky bych je musel někam přepisovat.

Výkladový slovník

Papírová knížka nemá v sobě zabudovaný výkladový slovník, takže buď bych musel sedět u PC, abych si neznámé slovíčko našel ve slovníku, nebo bych ho přeskočil. Takhle můžu zjistit jeho vyznám na pár kliknutí.

V čem je papír lepší?

Jediná vlastnost, kterou má papírová knížka lepší než moje verze Kindlu je posun o více stránek – ale to je jen omezení mojeho zařízení.